„Utracone oblicza” – wystawa prezentująca wizerunki obrazów-portretów, które zaginęły na skutek II wojny światowej eksponowana będzie od 1 września w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie – na ogrodzeniu od ulicy Agrykola. To jedynie ułamek wciąż poszukiwanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego polskich strat wojennych.

Podczas II wojny światowej wiele dzieł sztuki, woluminów czy archiwaliów zostało zagrabionych lub bezpowrotnie zniszczonych. W polskich muzeach i kolekcjach wciąż pozostają puste miejsca… Za pośrednictwem portretu sięgamy do kontekstu czasów, miejsca i społeczeństwa, w których każdy z nich powstawał. To co zapisane w portrecie i co widoczne – styl, jakim posługiwał się malarz, stroje z epoki, wreszcie twarz człowieka, którego spojrzenie kryje w sobie przeszłość – przenika  się z tym, co ukryte – dramatyczną wojenną historią utraconych obrazów, namacalnych cząstek naszej kultury.

Autorami zaginionych dzieł są wybitni artyści – Aleksander Gierymski, Konrad Krzyżanowski, Stanisław Wyspiański, Annibale Carracci czy Lovis Corinth. Ale pokazujemy też dzieła mniej znane. Wydobywamy je na światło dzienne(łac. protrahere), by wszystkim nam zapadło w pamięć, że są to polskie, wciąż poszukiwane, straty wojenne.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieustannie podejmuje działania, by utracone dzieła sztuki odnaleźć i przywrócić macierzystym zbiorom. Nie jest to bynajmniej syzyfowa praca, choć niewątpliwie żmudna i wyjątkowo złożona. Do tej pory udało się odzyskać m.in. tak wybitne przedstawienia portretowe, jak „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej czy „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Resort kultury od 1992 r. gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w granicach po 1945 r. Obecnie w prowadzonej przez MKiDN bazie strat wojennych widnieje ponad 63 tys. rekordów obejmujących dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Baza jest częściowo udostępniona w internecie pod adresem dzielautracone.gov.pl.

 

„Utracone oblicza”, wystawa plenerowa na ogrodzeniu Łazienek Królewskich, ul. Agrykola

Termin: 1-30 września 2019 r.

Organizator wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych

Partner wystawy: Muzeum Łazienki Królewskie